Kolejny wtorek przynosi nam nowego twórcę, którego z ogromną przyjemnością prezentujemy Państwu w autorskim cyklu Pragalerii „Artysta Tygodnia.” Tym razem jest nim Igor Chołda „Aqualoopa” – warszawski designer, ilustrator i street-artowiec! Jego prace możecie Państwo podziwiać w przestrzeni publicznej od wielu lat, a dzięki rozpoznawalnemu stylowi, nie sposób pomylić go z żadnym innym artystą. Niezmiennie zachęcamy do śledzenia social mediów Pragalerii, w których codziennie prezentować będziemy nowe prace Aqualoopy, a co najważniejsze – zapraszamy do zapoznania się z katalogiem w wersji PDF.
Charakterystyczna linia i żywe barwy to kluczowe cechy prac Igora Chołdy – Aqualoopy. Niejednokrotnie jego murale ubarwiały życie warszawiaków przemierzających ulice miasta. Nie sposób było przejść obojętnie obok kompozycji upamiętniającej Marię Skłodowską-Curie, a znajdującej się na tak zwanej „patelni” – czyli placu przed wejściem do metra, który służy za punkt spotkań mieszkańców w centrum stolicy. Prawa strona Wisły również mogła poszczycić się swoim muralem Aqualoopy. Praca pt. „Party” stworzona została na ścianie budynku znajdującego się przy skrzyżowaniu ulic Ząbkowskiej i Targowej – czyli w miejscu zgromadzeń mieszkańców Pragi.
Aqualoopa to nie tylko artysta kojarzony ze środowiskiem street-artowym. Jego prace można było oglądać również na wystawach związanych z grafiką cyfrową. To nowe medium, które, obok tradycyjnego malarstwa, podbija świat sztuki, daje artyście swobodę wypowiedzi i twórczej kreacji. Jednocześnie wymaga ono również precyzji i niezwykłych umiejętności od autora. Dzięki cyfrowym mediom, wykorzystywanym przez Aqualoopę, odbiorca jego sztuki staje w obliczu designera, który swobodnie wypowiada się zarówno w tradycyjnym malarstwie jak i tym monumentalnym a także w ilustracjach i projektach graficznych naniesionych na ubrania czy przedmioty codziennego użytku.
Na rozpoznawalny i konsekwentny styl Aqualoopy składa się kilka pozornie prostych czynników. Jednym z nich jest falista, niesforna linia, biegnąca po powierzchni podobrazia, zawijana, zaokrąglana pod dyktando artysty. Można by uznać ją za kontur, lecz warto pomyśleć, że jest to jednak specyficzny rodzaj przemyślanej struktury. W skonstruowanej lub zdekonstruowanej (lecz zawsze okiełznanej) przestrzeni kompozycji znaleźć można drugi element charakteryzujący styl artysty – czysty, intensywny, czasem wręcz krzykliwy kolor, który niewątpliwie przykuwa uwagę widza.
Podobnie jak kubista Pablo Picasso, Aqualoopa na nowo organizuje przestrzeń swoich kompozycji i wybiera wszelkie dostępne środki, jakie daje mu XXI wiek (technologia) oraz te niezależne od epoki: zdolność kreacji, talent i wyobraźnia. Igor Chołda Aqualoopa to „twórca totalny”, projektant życia codziennego każdego z nas – urozmaicający swoją sztuką (również muzyką), szczególnie tą jesienną i deszczową szarość dnia powszedniego.